Duben 2012

Zážitky z Anglie a Belgie

21. dubna 2012 v 19:23 | Eveely |  Deníček
Ahoj lidi,
Jak už asi někteří víte, byla jsem v Anglii. Na začátek musím říct, že jsem si to opravdu užila. Chtěla bych vám tu nějak zkráceně říct, kde všude jsme byli a co jsme viděli. Plus samozřejmě nějaké ty fotky ;)
Předem vás prosím - omluvte všechny gramatické chyby ;)

Jeli jsme autobusem. Cesta byla dost dlouhá, ale přežít se to dalo, dívali jsme se na filmy. Naše první zastávka byla v Bruselu, v Belgii. Tam jsme se procházeli po náměstí. Je celkem pěkné, ale nijak výrazně mě nezaujlo.
Potom jsme byli v muzeu čokolády - to už mě zaujalo o mnoho víc :D Měli tam různé obaly a krabičky od čokolád, jaké se dělali dříve, k vidění tam byly i šaty z čokolády. Nakonec nám tam takový milý starý pán vysětloval a předváděl jak se vyrábějejí čokoládový bombony. Jeho angličtino-francouzština opravdu stála za to - nerozuměla jsem mu vůbec nic :D Nejlepší na tomto muzeu bylo, že tam měli ochutnávky různeých druhů čokolády zdarma - možná se dovedete představit, jak jsme se všichni přežrali a bylo nám blbě :D
V Bruselu jsem si koupila tričko s Anglickou vlajkou - za 5 Euro - no není to výhodné? :D

Samozřejmě jsme nemohli nepoctit svou návštěvou i slavný symbol Bruselu - čůrajícího chlapečka. Musím říct, že jsem si představovala, že je větší a stojí na nějakém více viditelném míste. Přitom neměří ani půl metru a je zastrčený mezi domy - prostě mě nijak neohromil :D Mimochodem, věděli jste, že existuje i čůrající holčička? Ta je na tom se svým umístěním ještě hůř, a většina lidí neví, že tam vůbec je. Navíc působí trochu...ehm úchylně? Tak by se to asi dalo říct :D

No, ale přesuňme se k tomu, co mě zaujalo více než čůrající děti - k Atomiu. Je to obří model molekuly železa. Skládá se z 9 atomů, přičemž každej je velkej 18 metrů a tyče mezi atomy jsou dlouhý 29 metrů. Normálně se takový bezvýznamný údaje opravdu nepomatuju, ale vzhledem k tomu, že jsme měli velice "milou" a "sympatickou" průvodkyni, která vše zopakovala pětkrát, nedá se to zapomenout :D
Jinak Atomium je opravdu obrovský. Vůbec jsem si ho tak velký nepředstavovala - na fotkách působí menší. V každým případě jsme vyjeli nahoru výtahem, který jezdí dost rychle (jeho přesnou rychlost si už bohůžel nepomatuju :D), byli jsme tam za pár sekund. Nejvyšší koule je vyhlídková. Odtud jsme se mohli pokochat výhledem na Brusel (ikdyž nic extra vidět nebylo). V ostatních koulích jsou restaurace a podobné věci.
Potom už jsme jeli do hotelu Formule 1. Není to nic příliš luxusního, ale na jednu noc to bohatě stačí. Pokoje tam mají na číselný kód, ne na klíč. Samozřejmě, že se mě a kámošce povedlo si pokoj zabouchnout a nechat papírek s kódem uvniř :D Zkoušely jsme různý kombinace, na konec jsme na to naštěstí přišli. Potom jsme si kód radši napsaly na ruku :D

Ráno jsme v hoteluměli snídani a potom jsme vyrazili na trajekt do Angli. Cesta trvala asi hodinu a půl.
Jako první jsme navštívili městečko Canterbury s krásnou katedrálou.
Odtud jsme jeli k zámku/hradu Leeds Castle, kde se prý točil Garfield 2. Je opravdu obrovský a nádherný. Prošli jsme si ho i uvnitř. Nejlepší na něm asi bylo, že u něj je úžasný bludiště z keřů. Cílem je dostat se doprostřed na takovou kamennou věž. Odtud potom vidíte celé bludiště a můžete ostatním radit kudy mají jít. Hodně lidí schválně radilo špatně a chudáci lidé v bludišti chodili pořád dokola :D u hradu měli taky zvířata jako kachny, labutě a pávy.

Potom jsme konečně jeli na "meeting point" kde si nás měly vyzvednout rodiny. S kamarádkou jsme tam zůstali jako jedny z posledních a sledovali jsme, jak ostatní odjíždějí. Říkali jsme si, kteří lidé vypadali sympaticky a kteří ne.
Pro nás si přijel zhruba padesátiletý můž. Patřil spíš k těm méně sympatickým. V autě čekala jeho žena, která vypadala o hodně mladší. Sotva jsme se rozjeli, pán si zapálil cigaretu, což nás poněkud udivilo. Obě nesnášíme kouření.
Měli malý řadový dům, ale pěkně zařízený. S kamarádkou jsme měli pokoj v prvním patře, decentně uspořádaný. Na poličce byli krásné panenky.
Mimo nás tito lidé ubytovávali ještě "two French boys", kteří byli o něco starší než my. Bohůžel se s námi nebavili, jenom se nám u snídaně z neznámých důvodů smáli :D
K večeři jsme měli lazaně. Skvělé jídlo ;)

Druhý den byli k snídani toasty s máslem a jamem.
Ráno jsme jeli Winchestru, kde je také nádherná katedrála.
Potom jsme ale jeli tam, kam jsem se hodně těšila. Ke Stonegenge. Naše milá paní průvodkyně, zřejmě velmi dobře uměla Anglicky, jelikož ho nazývala "Stounhečem". Stonegenge mě nezklamal. Vypadal stejně majestátně a záhadně jak jsem si ho představovala. Ale zase musím říct, že mě nijak výrazně nepřakvapil ani svou velikostí, ani celkovým vzhledem. Přímo mezi kameny jsme bohůžel nemohli, tak jsme se mohli kochat pohledem pouze z povzdálí.

Večer jsme opět dojeli na meeting point, odkud si nás rodiny odvezli. My s kamarádkou jsme samozřejmě musely pěšky. Už byla úplná tma. Od rodiny jsme dostali mapu, jak se k nim dostat. Jenže naše orientační schopnosti opravdu nejsou příliš dobré, navíc kdo by se vyznal v nočním Londýně? Nakonec jsme zůstali stát na křižovatce a bezradně se rozhlíželi. Jakémusi nepříliš vábně vypadajícímu, kouřícímu muži (nejspíš bezdemovec) se nás zželelo a přišel nám poradit. Chvíli si prohlížel mapu a nakonec nám poradil kterým směrem máme jít - a vida, bylo to správně! :D Dorazili jsme našemu současnému domovu, pán domu nám otevřel polonahý :D Ale prohlásil o nás, že jsme "clever girls" ;)
K večeři nám jeho žena připravila hranolky s rybími prsty a fazolemi.

Další den jsme už konečně jeli do centra Londýna. Jako první jsme navštívili muzeum Madame Tussauds. Je to muzeum voskových figurín. Z vosku jsou tu udělané všemožné slavné osobnosti - od Miley Cyrus, Justina Biebra, Roberta Patissona, Lady Gaga, Michaela Jacksona, přes slavné sportovce, až po královskou rodinu a Baracka Obamu. S kýmkoli se můžete vyfotita sáhnout si na něj. Já jsem se vyfotila s Leonardem DiCapriem (mám pro něj slabost :D), s Sherlockem Holmese (největší borec :D), Michaelem Jacksonem (prostě King of Pop forever) a samozřejmě s Barackem Obamou a mnoha dalšími osobnostmi :D
Potom jsme nastoupili do vláčku, který nás provezl celým Londýnem a jeho hostorií. Viděli jsme chudé čtvrti, našťasné, a težce pracující lidi a naproti tomu bohaté šlechtice v drahém oblečení. Všechno se pohybovalo. Projížďka byla zakončena poutí s točícími se kolotoči zářící všemi barvami. Musím uznat, že tohle na mě opravdu zapůsobilo.
Na konec prohlídky muzea jsme šli do 4D kina. Film byl o superhrdinech, zachraňují Londýn. Něco takového jsem nikdy nezažila. Sedačka se třásla a mlátila mě do zad a do uší a na nohy mi foukal studený vzduch - neskutečné. Klidně bych to zažila ještě jednou ;)

Jenže museli jsme spěchat do metra, protože jsme chtěli stihnout výměnu stráží u Buckinghamského paláce. Samozřejmě, že když jsme tam přišli, byla tam cedule: NO GUARD CHANGING CEREMONY TODAY - takže jsme spěchali naprosto zbytečně :D Tak jsme si alespoň vyfotili Buckyngamský palác ze všech úhlů.
Odtud jsme šli na Trafalgar Square, kde jsou slavné velké sochy lvů, u kterých se lidé fotí. Bohůžel se náměstí zrovna opravovalo, takže se k nim nedalo dostat. Měli jsme ten den prostě štěstí :D Ale aspoň nepršelo.
Dostali jsme tam rozchod. S kamarádkami jsme většinu času promrhali hledáním obchodního domu. Nakonec jsme ho našli a vrhli jsme se na nakupování suvenýrů. Koupila jsem si tričko s Anglickou vlajkou a v malém obchůdku placky, přívěšky na klíče a magnety.
Poté už jsme šli k najznámějšímu symbolu Londýna - Westmirstenskému paláci se slavnou hodinovou věží Big Ben. Vypadá opravdu velkolepě. Prohlédli jsme si ji ze všech stran a poté jsme přešli přes most na druhou stranu Temže. Tam trůní obrovské kolo "London Eye". Je to největší vyhlídkové kolo na světě, ale z dálky nevypadá zdaleka tak velké, jak doopravdy je. Mimochodem, věděli jste že hřídel byla vyrobena v Čechách?
Vyhlídka trvala asi půl až třičtvrtě hodiny. Opravdu nádherný rozhled - celý Londýn jsme měli jako na dlani. Musím říct, že to bylo opravdu dokonalé zakončení našeho výletu ;)
Když jsme vystoupili, začalo se stmívat. Už tmy jsme nastoupili do našeho autobusu a jeli domů.

To by byl takový "krátký" popis naší cesty :D
Celkově jsem nafotila přes 1000 fotek :D V celém článku jě jen pár fotek toho nejpodstatnějšího.